Piec do wypalania ceramiki Primus 70 niemieckiej firmy GAC-Keramikbrennofen
Znajoma poprosiła mnie o pomoc przy jej piecu do wypalania ceramiki i gliny. Przedstawiony tutaj piec miał już 8 lat, przeżył kilka przeprowadzek. Niestety w końcu przestał grzać. Ostatni wypał w ogóle nie wyszedł, bowiem piec nagrzał się raptem do 600ºC a później już odmówił współpracy.
Dla uniknięcia niepotrzebnych pytań, od razu na początku napiszę:
Nie prowadzę już tego rodzaju usług. Ten wpis napisałem w 2016 roku.
Zdemontowałem osłonę instalacji elektrycznej i oczom ukazał się taki widok:
Piec wyposażony w dwie grzałki, połączone szeregowo o łącznej mocy 3600 Watt. Tutaj zupełnie upalił się jeden przewód łączący grzałki.
Ok, czas przystąpić do naprawy. Tylko jak do tego podejść, skoro po 8 latach ciągłego grzania i studzenia z okolic 1200-1400ºC, podłączenia grzałek zupełnie się wypaliły. Spirale wygrzały się już do tego stopnia, że drut grzejny po prostu kruszy się w palcach przy pierwszej próbie podgięcia. Diagnoza skończona – spirale grzejne do wymiany.
Piec przestał działać, bo upaliło się połączenie pomiędzy grzałkami – jedno oczko zasilające grzałkę utleniło się, po czym przewód odpadł i już prądu nie było.
No to naprawę czas zacząć.
Całość musiała zostać rozłożona na raty, bowiem nie byłem przygotowany na takie usterki, ale co mogłem to zrobiłem od razu. Właścicielce zależało na wypaleniu ceramiki, którą zdążyła załadować do pieca. Zatem pierwsza część to 100% prowizorka, która okazała się być całkiem odporna. Jednak od razu wiadome było, że te grzałki, oraz ich podłączenia długo nie podziałają. Przy takich temperaturach i prądach występujących w miejscach podłączeń było pewne, że to lada chwila się przepali.
W pierwszym podejściu prowizorycznie połączyłem grzałki za pomocą mocno zawiniętemu przewodowi na króćcu grzałki połączony z pozostałością przewodu z drugiej strony. To zadziałało całkiem nieźle, bo właścicielka pieca mogła dokończyć wypał.
Do następnego podejścia przygotowałem się bardziej i specjalnie w tym celu pożyczyłem od kolegi drymel, żeby wyciąć doszczętnie skorodowane śruby przyłączeniowe spiral grzejnych. Jedna śruba pięknie dała się odciąć, jednak druga strona (na górnej grzałce) ułamała się tuż za śrubą zaciskową, którą odcinałem.
Więc ukruszył się drut grzejny. Ukruszył się tak bardzo, że w zasadzie wymagana jest wymiana grzałki. Klientka wciąż miała nadzieję, że jeszcze uda mi się to jakoś podłączyć bez wymiany grzałek. Ja jednak nie lubię się poddawać i coś udało się zreanimować choćby na chwilę, więc w takim stanie właścicielce udało się zrobić jeszcze 3 kolejne wypały, po czym prowizorka odpuściła.
Ok, grzałki zamówione. Udało się je dostać w bardzo przyzwoitej cenie u polskiego dystrybutora części do takich pieców.
Kiedy zamówiony towar dotarł, przyszedł czas na wymianę wypalonych drutów grzejnych. Przy okazji demontażu spiral, komora pieca doczekała się dokładnego czyszczenia
z określeniem stanu izolacji termicznej. Po tym zabiegu można było przystąpić do wymiany.
Nowe wkłady należało delikatnie rozciągnąć do wymaganych wymiarów, tak aby nowe grzałki pasowały idealnie na swoje miejsca. Po dopasowaniu długości i ułożeniu grzałek w rynienkach,
pozostało zarobić oczka przyłączeniowe, nowy przewód łączący grzałki oraz poprawić przewody zasilające zestaw grzejny. Zajęło to kilka minut. Na deser całą instalację stosownie pospinałem opaskami zaciskowymi (potocznie zwanymi „trytytkami”), tak aby przewody nie latały luzem, a już tym bardziej żaden z nich nie dotykał się żadnych nagrzewających się elementów.
Całość została wyczyszczona, newralgiczne elementy ruchome zostały nasmarowane odpowiednim smarem, dokręciłem śruby i wkręty obudowy, poskładana obudowa i Voilà („włala” jak kto woli)
Na koniec dorzucam kilka fotek, których nie umieściłem w tekście.
Ogólnie to podziwiam, że udało Ci się zrobić prowizorki, dzięki czemu jeszcze można było użyć pieca kilka razy. Brawo!
Zawsze staram się jakoś pomóc klientowi
Tym razem udało się.
Świetna robota. Mam identyczny piec. Za jakiś czas szykuje mi się wymiana grzałek. U kogo kupowałeś i jaka była przybliżona cena oraz czas dostawy?
O kurcze…
Konrad, wybacz, ale nie pamiętam ceny zakupu – tym bardziej, że nie ja je kupowałem.
Ale pamiętam, że grzałki były kupowane w sklepie niedaleko ode mnie…
Ich strona: https://keramos.pl/
Witam, jestem po wymianie 2 spirali i mimo to na programatorze wciąż wyskakuje F 1 i temp w ogóle nie chce przyractac. Przed wymiana spirali to oznaczenie wyskakiwało mi w trakcie wypalow przerywając przyrost temp. Co to może oznaczać? Bpozdrawiam Natalia
Hmmm, na mój gust, grzałki nie grzeją prawidłowo.
Sprawdź, czy obie grzeją – czyli uruchom piec z otwartą pokrywą, ale nie pamiętam czy jest taka możliwość. Można też otworzyć w trakcie grzania i powinnaś zobaczyć całą spiralę grzejną w czerwieni.
Chwilę po uruchomieniu będzie widać, czy obie grzeją, zarówno górna i dolna.
Jeśli tak, to ciekawe, gdzie jeszcze jest problem na łączeniach. Ja bym jeszcze raz sprawdził, czy na pewno grzałki i reszta instalacji jest dobrze podłączona.
Styk grzałek z przewodami to newralgiczne miejsce, które jest najtrudniejsze do realizacji, bo bardzo się grzeje – szczególnie miejsce styku.
Witam serdecznie, czy byłby Pan wykonać wymianę grzałek w piecu 500 l i jakie są koszty orientacyjnie takiej usługi.
Jesteśmy z Zielonej Góry
Witaj Anno
Niestety nie zajmuję się tego typu usługami od dłuższego już czasu.